Taburcu Etsen de Döndüler (Kalan)

Taburcu Etsen de Döndüler (Kalan)

- Bölüm: Dahili Aciller
1463
Taburcu Etsen de Döndüler (Kalan) için yorumlar kapalı

‘Efendimiz, büyücü sözünü geri alıyorum’

Bernard Shaw

Ziyaretçiler
Senin Yerine

Hatırlamanıza

Bir haftada üç pazar olmayacağını söylemişler. Nerden mi duydum. Otlar, ağaçlar, kayalar da bile yazıyor. Taburcuların tekrar tekrar geliyor. Onları daha fazla bekletmeyelim.

  • Sen-KOP: Kopanlar bayıltır mı. Abdominal aort bollaşması koptu diyelim, bayılır mısın. Bayılmak az kalır, koparak gidersin buradan oralara. Düşme ile gelen ileri yaş, senkopsuz olduğunu bile ifade etse, öldüren çarklar içinde olabilir. Düştüm diyen sorgulanmalı, bayıldı mı düştü diye. Çünkü düşen de bayılır, bayılan da düşer. Bu tipleri taburucu edersen de dönebilir.
  • Böbrek açmazları: Yanı hep ağrıyor, yerken, içerken, gezerken. Ağrı bana mısın demiyor. İğne ile geçiyor, bazen narkotik deposu oluyor. Batın USG’de böbrek şişmiş duruyor, su kaçıracak kadar doluyor. Şişkin şişkin taburucu edersen ağrısı bir türlü geçmiyor. Hidronefrozu taburcu etsen de dönecek dostum.
  • Gebede mitral kapak: Gebelik zor iş. Taşı, besle, doğur, asıl zorluk sonra başlıyor. Ama anne olmak hiçbir şeye benzemiyor, bu da biliniyor. Damar içi sıvıları artan gebenin mitral kapağı yetersiz kalabiliyor. Yetmezlik içine giriyor ve kayış atıyor. Uzun dönemde kardiyomiyopati bile gelişiyor, kasılma kusurları kurtlarla dans ediyor. Nefes darlıklı gebeler EKO’yu hak eder.
  • Bakteriyel endokardit neler ile karışır: Genç hasta ateşi ile gelir. Sıradan kaynaklar normal saptanır, idrar ve akciğer. Ensesi pamuk gibi olan hasta ateş düşürücüler ile eve gönderilir. Ama tekrar acile gelir. Ateş düşmemektedir. Tekrar tekrarlar yapılır. Nerde bu ateş, kaynak kim. Utangaç ateş odağı sorgu üzerine sorgulanır. Yeni aldığı stetoskopu kullanmak isteyen çöm asistan kıdemlisinin gözetiminde kalbi dinler ve ses işitir. Kıdemlisi dudak büker ve sesler duyulacaktır der. Ancak üfürüm Yunanistan’daki kapıları bile kapar. Kıdemli dinler ve hasta kardiyoloji servisine yatar. Ateş odakları içinde kalp unutulmamalıdır, çöm üç günlük akademik izin ister, ancak teklifi reddedilir.
  • Pulmoner emboliyi kaç kez taburcu edelim: Yanağından kan damlayan ablamız göğüs ağrısı ile acile başvuruyor. Kuru şerit ve akciğer hasarsız saptanıyor. Kostokondrit tanısı hastaya yakışır ve taburcu ediliyor. Hasta tekrar acile geliyor. Bu sefer nefes darlığı yakınması yakınmalar vagonuna eklenmiş oluyor. Öykü derinleştiriliyor ve bir ay önce sezeryan olduğunu hasta ağzından kaçırıyor. Genç+plöretik göğüs ağrısı+nefes darlığı+sezeryan birleştirilince ortaya pulmoner emboli ön tanısı çıkıyor. Taburcu etsen de döner.
  • Steroidin menenjit dostluğu: Bağışık baskılılar tıbbı soldan yaşar. Beklenilmeyen beklenir. Vücut yanıtsızdır ve inflamasyon bulguları pek gerilerde kalır. Uzun yıllardır enjektör enjektör steroid kullanır romatoid faktörlü. Waters grafisi sinüziti tüm baş ağrısı ön tanılarını siler ve hasta tedavisi elinde evinin yolunu tutar. Durakta otobüs beklerken hasta titrer. Bu titremenin tıpçası epilepsi olur. BOS bakısında glukoz, protein ve hücre sayısı normaldir. Tüm bunların nedeni nedir. Boyamada kriptokokal menenjit tanısı ise akan suları durdurur.
  • Göz ve baş: Başın sağ tarafı ağrıyor. Göz, kafa birbirine karışıyor. Ağrı sanki organları birbirine yapıştırıyor, ayrılmıyor. Ancak hasta hayatının en kötü baş ağrısı olmadığını söylüyor ve klinisyen rahatlıyor. Bulantı, terleme gibi sistemik bulgular ilk taburculuğu sonrası yakınmalarına ekleniyor. Oftalmik zoster göz içi basıncı yükseltiyor ve hastayı sistemik bulgulara gebe bırakıyor. Belki de burun ucu bulgusu her şeyi açıklıyordu.

          Not: Mide ağrısı nitrat ile, koroner ağrılar ise proton pompa inhibitörü ile terbiye olabilir. Bu nedenle ne nitrata ne de asit giderici tedavilere alınan yanıtlara güvenin dostlarım. Yoksa çeşit çeşit renkte geri dönenleriniz olacak.

Yankı

Öyle bir otobüs ki içindeki herkes aynı. Sürücü sen, muavin gene sen. Tüm yolcular senin farklı yaştaki çeşitlemelerin. Her biri aynı karakter özelliklerini taşıyor, etkilere verdikleri tepkiler bile. Sadece otobüsle kalmıyor, dışarıdaki arabalar, evler, şehirler, ülkeler. Hepsi senden oluşuyor. Aynı özellikler bütünü sarmış. Başka renk gözükmüyor. Gözlerin aynılıktan acıyor, yaşarıyor. Benzer değil aynı konuşmalar almış başını gidiyor, keyiften eser yok. Nasıl olsun ki, her şey pek bir aynı kokuyor. Farklılık şarttan öte hayatın kendisi. Her zaman süper kahraman gibi hatasız davranamazsın kaptan. Senin de hata yapma hakkın var. Ancak taburculuk var, taburculuk var. Asıl olan yanlışın ağırlığı. Eski büyüklerden ne kadar uzak durabilirsek o kadar rahat oluruz. Sosyal hayatınızın acilden uzak olması en güzeli olacak.
 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

çatog